Ekonomi

3 ödemeden 2’si temassız yapıldı

Teknoloji ile dünyanın nakitsiz bir toplum olma yolculuğu hızlanıyor. Research and Markets’e göre, küresel dijital ödemeler pazarı yılda yüzde 10 büyüyerek 2027’ye kadar 12,55 trilyon dolara ulaşacak.

Bu büyüme, büyük ölçüde temassız ödemelerle sağlanacak. Pandemi ile birlikte değişen satın alma davranışları, temassız ödeme çözümlerine olan ilgiyi artırdı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), kartlı ödemeler daire başkanlığının 2022 yılı raporuna göre, 2022 yılında kartlarla yapılan temassız ödeme sayısının 2021 yılına göre yüzde 77 artarak 6,62 milyar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Temassız ödeme fiyatı ise yüzde 212 artarak bir önceki yılın üç katından fazla artarak 904 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

Mağaza içi kartlı ödemelerde 2022 yılında 3 ödemeden 2’si temassız yapıldı. Temassız ödeme tutarı 3 kattan fazla artarken, mağaza içi 3 ödemeden 2’si temassız işlem olarak gerçekleşti.

Temassız teknolojilerde de taşınabilir ve giyilebilir temassız ödemeler ön plana çıkacak. Juniper Research’ün raporu bu konuda en değerli göstergedir. Rapora göre, taşınabilir ve giyilebilir temassız ödemelerin 2022 ile 2027 yılları arasında yüzde 221 büyümesi bekleniyor. GreyViews tarafından yapılan bir araştırma da giyilebilir ödeme cihazları pazarının 2030 yılına kadar 436 milyar dolara ulaşacağını ortaya koyuyor.

Temassız ödemeler için taşınabilir cüzdanlar da büyümenin bir başka itici gücü olarak dikkat çekiyor. Juniper Research tarafından hazırlanan Taşınabilir Cüzdanlar Raporu, 2025 yılına kadar her iki kişiden birinin taşınabilir cüzdan kullanıcısı olacağını vurguluyor. Bu dönemde akıllı hoparlörlerle süreç 19.4 milyara ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu